Archiwum sierpień 2019


Strucla makowa Sally
31 sierpnia 2019, 15:25

Strucla makowa Sally
SALLY’S NUSSZOPF

Składniki na ciasto drożdżowe:

-500 g mąki
-80 g cukru
-1/2 łyżeczki soli
-1 kostka drożdży
-250 ml letniego mleka
-1 jajo
-80 g miękkiego masła

Składniki na farsz:

-200 g ulubionych orzechów
-3 łyżki cukru
-2 łyżki kakao
-1 łyżeczka cynamonu
-1 jajo
-1/2 filiżanki mleka

Składniki na polewę


-120 g cukru pudru

-sok z cytryny

Przygotowanie ciasta i farszu:

Mąkę, cukier, sól i rozkruszone drożdże umieścić w misie. Dodać letnie mleko i jajko, wymieszać. Na koniec dodać masło i ugnieść na gładkie ciasto. Ciasto możemy wyrobić w ten sam sposób przy pomocy miksera, używając haków do wyrabiania ciasta. Z gotowego ciasta uformować kulę i pozostawić w ciepłym miejscu pod przykryciem przez ok. 30 min. W międzyczasie przygotować farsz.

Składniki na farsz wymieszać ze sobą. Masa powinna być wilgotna, ale nie mokra. Powinna się dobrze rozprowadzać.

Po 30 min. ciasto rozwałkować, wysmarować farszem.  Następnie zrolować je z jednej strony, tak żeby powstała rolada orzechowa, tworząc w ten sposób jej koniec.

Następnie ostry nóż umieścić w połowie rolady i rozciąć ją przez środek wzdłuż, rozsunąć rozkrojone części i przeplatać jedną przez drugą, tak by powstała połowa warkocza. Z drugą stroną postąpić tak samo (Bardzo dobrze zobrazowane jest to na filmie zamieszczonym pod wpisem Sally).

Struclę wyłożyć na blasze do pieczenia i piec ok. 25-30 min w temp. 200 °C.  W międzyczasie przygotować polewę.

Sok z cytryny wymieszać z cukrem pudrem, tak aby uzyskać gładką konsystencję. Tak przygotowanym lukrem wysmarować jeszcze gorącą struclę. Podawać po ostygnięciu.

 

 

 

Wilgotne ciasto czekoladowo – orzechowe
30 sierpnia 2019, 13:59

Wilgotne ciasto czekoladowo – orzechowe
SAFTIGER SCHOKOLADEN-NUSS-KUCHEN

Składniki na ciasto:

-4 jaja

-1 kubek kwaśnej śmietany – pusty kubek ywany w przepisie jako miara kuchenna

-1 kubek cukru

-1 opakowanie cukru wanilinowego

-1 kubek mąki

-1 kubek kakao

-1 kubek oleju

-1 kubek orzechów

-1/2 opakowania proszku do pieczenia

Polewa:

-kuwertura lub cukier puder

 

Przygotowanie:

Jaja ubić na puszystą masę, dodać śmietanę. Następnie kubkiem po śmietanie odmierzyć odpowiednią ilość cukru, wymieszać go z cukrem wanilinowym i dodać do jajek. Ubijać do uzyskania kremowej konsystencji. Mąkę, kakao, olej, orzechy i proszek do pieczenia dodawać stopniowo do masy. Gotowe ciasto wylać do keksówki wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką. Piec w temp. 180 °C przez ok. 60 min. lub do suchego patyczka. Po ostygnięciu wierch ciasta oblać kuwerturą lub obsypać cukrem pudrem.

 

Słowo wstępu
30 sierpnia 2019, 13:23

Przepisy publikowane w tej zakładce pochodzą ze strony www.sallys-welt.de. Jako wielbicielka jej talentu i osoba znająca język niemiecki postanowiłam przetłumaczyć na język polski jej przepisy na słodkie wypieki. Niektóre z nich wypróbowałam,ale stanowią one krople w morzu. Mam nadzieję, że znajdzie się parę osób, które chętnie skorzystają z tych tłumaczeń i docenią moją pracę. Przy każdym przepisie będę podawać oryginalną nazwę wypeku, co ułatwi odnalezienie oryginału i zobaczenie gotowego produktu, gdyż zdjęć nie zamierzam kopiować. To by było na tyle. Smacznego!

Gâteau au chocolat
30 sierpnia 2019, 13:19

Gâteau au chocolat

 

 

Składniki:

 

 

 

-120 g roztopionej czekolady

 

-60 g roztopionego masła

 

-70 g cukru

 

-szczypta soli

 

-2 jaja

 

-1 łyżeczka mleka

 

-60 g mąki

 

Przepis pochodzi z ulotki produktowej, dołączonej do zakupionych w sklepie Tchibo foremek w kształcie serca.

 

 

 

Przygotowanie:

 

 

 

Oddzielić żółtka od białek i białka ubić na sztywną pianę. Podczas ubijania dodać do nich szczyptę soli. To przyspieszy ubijanie, gdyż sól powoduje szybszy rozpad struktur białkowych. Po ubiciu pianę najlepiej wstawić do lodówki, wcześniej dodając do niej również odrobinę cukru, aby nie była zbyt puszysta. Następnie wymieszać żółtka z pozostałym cukrem.

 

Mieszać… i mieszać… i mieszać regularnie, aż do otrzymania ładnej, kremowej, jasnej masy. Na koniec dodawać do niej stopniowo roztopione masło…. i dalej mieszać…

 

Następnie do masy dodać roztopioną czekoladę, a potem mąkę i mieszać na najniższych obrotach miksera.  Na sam koniec, delikatnie mieszając, do masy dołączyć ubite białka, aż do otrzymania jednolitej gładkiej masy. Gotowe ciasto przelać do foremek wysmarowanych masłem i oprószonych mąką. Piec w 175°C przez ok. 40 min lub do tzw. suchego patyczka. Gotowe ciasto wyjąć z foremek i poczekać do ostygnięcia. Opcjonalnie oprószyć cukrem pudrem.

 

 

 

Powidła śliwkowe
26 sierpnia 2019, 14:31

Powidła śliwkowe to kolejne z moich dziecięcych wspomnień wakacyjnych. Muszę przyznać, że nie byłam ich fanką. Mocno słodkie i z kawałkami śliwek nie zachęcały, zwłaszcza gdy obok stał dżem z jabłek, mający formę musu i lekko kwaśny. Na szczęście po latach doszliśmy do porozumienia :). A to wszystko dzięki połączeniu, które znalazłam w pewnym kosmetyku i w którym od razu się zakochałam. Postanowiłam wybróbować je w wersji spożywczej i był to strzał w dziesiątkę. Obecnie nie wyobrażam sobie nie przygotować choć jednego słoiczka powideł w sezonie. Doskonale osładzają one jesienne słoty i zimowe szarówki oraz zaspokajają nagłą potrzebę na "coś słodkiego", gdy w domu akurat brak niezdrowych cukrów :) Polecam!

Poniżej podaje proporcje składników na niewielką ilość powideł (część śliwek skonsumowaliśmy na surowo, a część poszła do ciasta). Nie powinno to stanowić problemu, gdyż wszystkie dozujemy zgodnie ze swoim smakiem:

 

Składniki:

 

-1,5 kg śliwek, najlepiej węgierek

-3/4 szklanki wody - nie martwcie się, jeśli będzie za dużo, woda wyparuje podczas gotowania

-2-3 łyżki cukru (lub więcej)

-kilka kropel soku z cytryny

-ekstrakt z wanilii lub laski wanilii

-szczypta imbiru

 

Wykonanie:

 

Śliwki wrzucić do garnka, zalać wodą, zagotować. Gotować jeszcze ok. 10-15 min., co jakiś czas mieszając. Gdy ilość wody zostanie zredukowana, a śliwki zaczną się rozpadać, zmniejszyć płomień, dodać cukier i resztę składników (w proporcjach odpowiadającym naszym gustom). Gotować jeszcze ok. 30 min. na niewielkim ogniu, co chwilę mieszając. Gotowe i jeszcze gorące powidła przełożyć do słoiczka, zakręcić, odstawić na podłogę do góry dnem, aż do ostygnięcia.