Archiwum sierpień 2019, strona 1


Cynamonki
22 sierpnia 2019, 10:14

Jedne z szybszych wypieków wykonywanych z ciasta drożdżowego. Mega aromatyczne dzięki obecności cynamonu, słodkie dzięki dodatkowi bakalii i lukru. Do tego banalnie proste w przygotowaniu. Najlepiej zajadać w towarzystwie czarnej herbaty lub mleka. Przepis pochodzi ze strony mojewypieki.pl

 

Składniki:

 

-4 szklanki mąki pszennej

-20 g suchych drożdży

-szklanka letniego mleka

-2 jajka

-6 łyżek cukru

-125 g roztopionego masła

-szczypta soli

-cukier puder+woda-lukier do posmarowania (opcjonalnie)

 

Nadzienie:

 

-60 g roztopionego masła

-1/2 szklanki cukru

-cynamon- wedle upodobania

-bakalie

-jajko do posmarowania

 

Wykonanie:

 

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami. Dodać pozostałe składniki, masło zostawiając na koniec i wyrobić odpowiednio długo. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne. Po uformowaniu z niego kuli, przełożyć je do oprószonej mąką miski. Przykryć ręczniczkiem kuchennym i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (ok. 1,5 godziny).

Po podwojeniu objętośc ciasto ponownie krótko zagnieść i podzielić na 4 równe części. Każdą z nich rozwałkować i posmarować masłem, a następnie posypać cukrem,cynamonem i bakaliami. Zawinąć i pokroić w ok. 2 centymetrowe plasterki. Gotowe umieścić na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Bułeczki dość mocno wyrosną, należy więc zachować spore odstępy między nimi. Ponownie przykryć ręczniczkiem i pozostawić na ok. 30 minut do podwojenia objętości. . Przed włożeniem do piekarnika posmarować roztrzepanym jajkiem.

Piec około 10 - 15 minut w temperaturze 180°C. Opcjonalnie: Po wystudzeniu posmarować lukrem.

 

 

 

 

Murzynek mojej babci
21 sierpnia 2019, 15:23

Ze względu na pojawienie się nowego członka naszej rodziny, mam stosunkowo niewiele czasu na jakieś wymyślne i czasochłonne wypieki. A jako pasjonatka wszelkich słodkości, zwłascza domowych, nie mogłabym zrezygnować z nich całkowicie. Na szczęście szybko znalazłam złoty środek między brakiem czasu i miłością do ciasta - wypieki błyskawiczne. Może nie wyglądają spektakularne, ale za to jak smakują!Od razu przypominają mi się moje dziecięce lata,kiedy to zdobywałam pierwsze "cukiernicze" doświadczenie pod okiem prawdziwej mistrzyni - mojej babci.

Rozkosz dla podniebienia gwarantowana i to w niecałe 30 min! laughing

 

Składniki na keksówkę:

 

-250 g mąki pszennej
-3/4 szklanki cukru

-3 łyżki gorzkiego kakao
-1 opakowanie cukru wanilinowego

-1 łyżeczka sody
-1 łyżeczka proszku do pieczenia
-szczypta soli
-1 szklanka oleju
-1 szklanka mleka
-3 jajka 
-3 łyżki powideł śliwkowych
-cukier puder do oprószenia gotowego ciasta

Wykonanie:

 

Mąkę i kakao przesiać, połączyć z pozostałymi suchymi składnikami. W drugiej misce ubić jajka z olejem na gładką masę, dodać mleko. Mokre składniki dodać do suchych, wymieszać delikatnie łyżką. W trakcie mieszania dodać powidła. Piec w temperaturze 180°C przez 55 min lub do suchego patyczka przy włączonej grzałce góra-dół. Po ostygnięciu posypać cukrem pudrem. Smacznego!

 

 

 

 

Kokosowa panna cotta
21 sierpnia 2019, 12:14

Zdrowsza i o wiele lżejsza wersja bardzo popularnego deseru pochodzącego z Włoch. Powinna posmakować nie tylko wege-freakom, ale także deserowemu tradycjonaliście ;). Jej ogromne zalety to błyskawiczne przyrządzenie oraz możliwość modyfikacji poszczególnych składników w zależności od własnych upodobań. Idealny deser do kawy. Polecam! :)

 

Kokosowa panna cotta

 

Składniki na 4 porcje:

-puszka gęstego mleczka kokosowego (400 ml)

-1,5 łyżki ksylitolu lub innego słodzidła, wedle uznania

-10 g agartyny

-kilka kropel soku z cytryny lub limonki oraz trochę otartej skórki jednej z nich

 

Składniki na sos owocowy:

-szklanka ulubionych owoców - u mnie owoce leśne 

-pół szklanki wody

- 2 łyżki ksylitolu, lub więcej 😉

-opcjonalnie ekstrakt waniliowy

 

Wykonanie:

Do rondelka wlewam mleko kokosowe, dodaje ksylitol i zagotowuje, co chwilę mieszając. Następnie zmniejszam płomień i jeszcze chwilę gotuje. W tym czasie dodaje agartynę. Po 2 minutach ściągam rondel z ognia, dodaję sok i skórkę z umytej i wyparzonej cytryny, chwilę mieszam. Gotową masę wlewam do filiżanek i wstawiam do lodówki do wystygnięcia (ok. 2 h).

Owoce leśne wrzucam do garnka, zalewam wodą i dodaje ksylitol oraz ekstrakt z wanilii. Wszystko zagotowuje. Następnie zmniejszam ogień i, co jakiś czas mieszając, czekam aż sos uzyska odpowiadającą mi konsystencję. 

Po wyjęciu z lodówki filiżanki z deserem włożyć do naczynia z ciepłą wodą, aby łatwiej go było wyjąć. Po chwili filiżankę odwrócić i przełożyć stężałą masę na talerzyk. Polać sosem owocowym. I gotowe! 

 

 

 

Błyskawiczne fit praliny
20 sierpnia 2019, 11:16

 

Od kiedy natknęłam się na pierwsze batony bez dodatku cukru, których bazę stanowią suszone owoce, od razu zapragnęłam stwozyć moją wariację na ich temat. Miałam ku temu kilka powodów:

1. Lubię eksperymentować i sprawdzać, czy dany produkt (nie tylko spożywczy) można zrobić samemu. 

2. Początkowo zakup takich batonów to istna loteria. Mimo informacji na opakowaniu nie wiemy, co kryje się w środku. Wielokorotnie byłam zawiedziona smakiem takiej przekąski. Często przez nadmiar suszonych daktyli są one mdłe i przesłodzone.

3. Ze względu na dużą popularność i przynajmniej teoretycznie zdrowe składniki nie należą one do najtańszych "słodkości". Stosunek wielkości do ceny powala.

4. Taka fit przekąska świetnie nadaje się do zabrania na wycieczkę, do pracy, na trening. Dostarczamy organizmowi energii, sobie przyjemności, a to wszystko przy wykorzystaniu zdrowych składników.

W tym wpisie zamieszczam co prawda przepis na praliny, a nie batony, ale wynika to ze względów przktycznych. Praliny są mniejsze, szybciej twardnieją w lodówce i łatwiej się nimi podzielić smile. Smak i składniki pozostają te same. Smacznego!

 

Błyskawiczne fit praliny

Składniki na ok. 8 dużych kuleczek:

 

·        -150 g suszonych daktyli

·        -garść suszonych śliwek

·        -1,5 łyżeczki masła orzechowego naturalnego (100 % orzechów bez dodatku soli i cukru)

·         -łyżeczka musu z kokosa (opcjonalnie)

·        -ziarenka sezamu do obtaczania

WyWykonanie:

 

Wszystkie składniki poza sezamem wrzucamy do miski i blendujemy na w miarę gładką masę. Po zblendowaniu możemy sprawdzić, czy taki smak nam odpowiada i ewentualnie go zmodyfikować poprzez dodanie większej ilości słodkich lub kwaśnych składników. Z gotowej masy formujemy kulki wielkości pralin i obtaczamy je w ziarnach sezamu (można je wcześniej zmielić lub podprażyć. Gotowe czekoladki wkładamy do lodówki na minimum 1,5 godziny.


[i] Poza sezamem do obtoczenia kulek można użyć zmielonych ziaren kawy, kakao, wiórek kokosowych itp. Co tylko macie pod ręką.