Archiwum wrzesień 2019, strona 2


Cytrynowa kostka bez pieczenia
02 września 2019, 13:50

 

Jest to jedno z moich ulubionych ciast, zwłaszcza w upalne dni. Dość łatwe i szybkie w przygotowaniu, a może konkurować z sernikiem na zimno. Wyraźny cytrynowy smak idealnie komponuje się ze słodkością bitej śmietany. Zachęcam do spróbowania.

Ciasto przygotowałam w blasze o wymiarach 20x30 cm. 

 

Składniki na spód:

-100 g biszkoptów

-120 g roztopionego masła

-opcjonalnie 4 łyżki płatków jaglanych

-dodatkowo 100 g herbatników maślanych na wierzch

 

Składniki na masę cytrynową:

-2 budynie waniliowe bez cukru

-sok z 1,5 cytryny 

-8 łyżek cukru - wedle uznania

-woda

 

Składniki na masę śmietanową:

-400 ml śmietanki kremówki 30%

-3 łyżki cukru pudru - lub wedle uznania

-2 łyżeczki żelatyny

 

Polewa lukrowa:

-2 łyżki soku z cytryny

-cukier puder

 

Przygotowanie:

Biszkopty rozdrabniam przy pomocy blendera (można też przy pomocy tłuczka). Nie za długo, żeby nie wyszedł nam proszek 🙂. Dodaję płatki jaglane i zalewam roztopionym masłem. Mieszam. Taką masę umieszczam na spodzie blachy, uprzednio wyłożone papierem do pieczenia, i wyrównuje. Wkładam na 30 min. do lodówki. Ważne, by masa była lekko wilgotna. W dotyku powinna przypominać mokry piasek. 

Budynie zagotowuje wg instrukcji na opakowaniu, jednak zamiast mleka używam wody (zmniejszyłam nieznacznie jej ilość, aby uzyskać gęstą konsystencję). Do gotującej się wody dodaję cukier i sok z cytryny, proszek budyniowy zostawiam na koniec. Gotową masę wylewam na wcześniej przygotowany spód i czekam, aż ostygnie. 

Następnie żelatynę zalewam wodą, tylko tyle by ją przykryć. Nasiąkniętą wodą wkładam na chwilkę do mikrofali lub podgrzewa w kąpieli wodnej i mieszam do jej rozpuszczenia. Do misy miksera wylewam dobrze schłodzoną słodką śmietankę. Ubijam na najwyższych obrotach. Dodaję przestudzoną żelatynę i cukier puder. Jeszcze chwilę mieszam. Śmietana powinna być sztywna. Na koniec wkładam ją na ostudzony budyń. Wierzch wkładam herbatnikami i schładzam w lodówce.

Na koniec przygotowuję lukier cytrynowy. Do soku z cytryny dodaję cukier puder, tak by uzyskać gęstą/żądaną konsystencję. Ozdabiam nim herbatników Wierch ciasta. I gotowe!

Moja rada: Ciasto najlepiej smakuje schłodzone, dlatego warto przechowywać je w lodówce.

 

 

 

Jaglanka z bakaliami
01 września 2019, 17:06

 

Jako że jestem fanką wszelkiego rodzaju kasz i ich pochodnych, nie mogłam nie umieścić tutaj tego przepisu. Tym razem, ze względu na oszczędność czasu, użyłam płatków jaglanych. Dodatek bakalii oraz jogurtu naturalnego sprawia, że ta niepozorna kasza staje się pyszną i pożywną przekąską, która może zaspokoić nasz apetyt na "coś słodkiego". Smacznie i zdrowo. Nic więcej nie będę dodawać. Spróbujcie i przekonajcie się sami 😉.

Składniki na 2 porcje:

-1 szklanka płatków jaglanych lub 1/2 szklanki kaszy jaglanej (kasza gotuje się kilka razy dłużej, ale smaków wychodzi podobnie)

-2 szklanki mleka, wody lub napoju roślinnego (u mnie tym razem mleko kokosowe)

-1 łyżka miodu

-1/2 łyżeczki cynamonu

-1/2 łyżeczki kurkumy

-1/4 łyżeczki imbiru w proszku

-ulubione bakalie

-jogurt naturalny

-opcjonalnie owoce, orzechyi miód do ułożenia na wierzchu

 

Przygotowanie:

Płatki umieszczam w garnku, zalewa 2 szklanka i mleka kokosowego i zagotowuje. Gdy płatki zaczynają gęstnieć dodaje miód, przyprawy oraz bakalie. Gotową jaglankę przekładam do miseczki, dodaje 2 łyżki jogurtu naturalnego, owoce, które akurat mam pod ręką oraz orzechy. Całość delikatnie polewam miodem. Smacznego!